Aby mala chirurgická oceľ čo najlepšie vlastnosti, prechádza povrchovou úpravou. Cieľom je maximálne možné vyhladenie povrchu ocele a jej zbavenie nepatrných nerovností. PVD – Physical Vapour Deposition, teda fyzické plynové nanášanie odpareného materiálu., je spôsobom elektromagnetického leštenia a pokovovania. Týmto spôsobom sa chirurgická oceľ nielen vyhladí, ale môžeme tým i zmeniť jej povrchovú farbu. Nie je problém vytvoriť šperk s modrou, červenou či žltou oceľou. PVD sa využíva i na úpravu nástrojov používaných v zdravotníctve.
PVD funguje na princípe vákuového odparenia materiálu, ktorý sa nachádza v povlaku. Tento odparený povlak potom preniká do pôvodného materiálu, teda ocele, a získava vlastnosti, ktoré žiadny bežne nanesený povlak nemá. Je mimoriadne odolný voči oteru, vysokej teplote, korózii (tak ako naša chirurgická oceľ) a dokonca i kyselinám. Navyše sa vyznačuje vysokou tvrdosťou.
Chirurgická oceľ je materiál, ktorý netreba často čistiť, ak z neho máte náramok či iný šperk. Špina sa na hladkom povrchu príliš neusádza, no pokiaľ je na tom tak, že sa čisteniu nevyhnete, nie je problém umyť ho vo vode. Nekoroduje, a teda problém nemá ani keď si ho vezmete na kúpalisko. Len ak by mala voda vysoký obsah síry, čo majú niektoré termálne pramene. Síra s kovom reaguje a môže ho viditeľne poškodiť, preto si ho pred kúpaním radšej odložte na bezpečné miesto. Keď pri čistení nestačí voda, môžete sa spoľahnúť na mydlo. Ak si chcete pomôcť chemickými prípravkami na čistenie, dávajte pozor – prečítajte si návod, aby ste zistili, či sa chemikálie znášajú s oceľou. A pozor tiež na prílišné drhnutie – chirurgické oceľ je síce mimoriadne odolná voči poškriabaniu, no poškriabať sa dá.